Schema för träningsgrupper

Cheer träning, Familjegymnastik, Trupp träning samt tävlingsgrupper utan förkunskapskrav är alla öppna för både pojkar och flickor. Grupperna är mixade men med stor majoritet flickor. Ditt barn kan endast gå i en grupp med barn födda samma år eller senare, det går inte att börja i en grupp för äldre.

När direktbokningen är öppen hittar ni den på följande länk: Bokningssidan


SCHEMA BARN & TRÄNING (BoT) HÖSTEN 2024

(Uppdaterat 2024-06-11)

Familjegymnastik för barn födda 2020/2021: Den aktive tränar tillsammans med en förälder (eller annan vuxen som barnet känner) och båda behöver vara ombytta och aktiva på träningarna.

Familjegymnastik 2020-2021

Lördagar 09.00 – 10.00 – Familjegymnastik Gul 2020/2021 Mälarhöjdens skola sal A

Lördagar 09.00 – 10.00 – Familjegymnastik Turkos 2020/2021 Herrängens skola

Lördagar 09.00 – 10.00 – Familjegymnastik Lila 2020/2021 Hägerstenshamnens skola

Söndagar 09.00 – 10.00 – Familjegymnastik Rosa 2020/2021 Herrängens skola

Söndagar 09.30 – 10.30 – Familjegymnastik Orange 2020/2021 Mälarhöjdens skola sal B

Barn (2018/2019): Den aktive tränar utan vårdnadshavare på plats i salen (om föräldern inte är med som tränare eller meddelat innan att man vill hjälpa till en träning).

Barngymnastik 2019

Lördagar 10.00 – 11.00 – Barn Gul 2019 Mälarhöjdens skola sal A

Lördagar 10.00 – 11.00 – Barn Turkos 2019 Johan Skytte skolan

Lördagar 10.00 – 11.00 – Barn Lila 2019 Hägerstenshamnens skola

Söndagar 10.00 – 11.00 – Barn Orange 2019 Mälarhöjdens skola sal A

Söndagar 11.00 – 12.00 – Barn Rosa 2019 Herrängens skola

Barngymnastik 2018

Lördagar 11.00 – 12.00 – Barn Gul 2018 Mälarhöjdens skola sal A

Lördagar 11.00 – 12.00 – Barn Turkos 2018 Johan Skytte skolan

Söndagar 09.00 – 10.00 – Barn Orange 2018 Hägerstenshamnens skola

Söndagar 10.00 – 11.00 – Barn Rosa 2018 Herrängens skola

Söndagar 11.00 – 12.00 – Barn Lila 2018 Mälarhöjdens skola sal A


SCHEMA TRUPP TRÄNING HÖSTEN 2024

(Uppdaterat 2024-06-26)

Trupp träning är namnet på våra gymnastikgrupper utan förkunskapskrav som tränar en gång i veckan och som inte tävlar. Dessa grupper omfattar aktiva födda 2017 eller tidigare.

Grupperna är fördelade efter lokal och samtliga grupper är mixade (pojkar/flickor) även om flickorna brukar vara i stor majoritet.

Truppträning 2017-2012: Den aktive tränar utan vårdnadshavare på plats i salen (om föräldern inte är med som tränare eller meddelat innan att).

Trupp träning 2017

Tisdag 17.00-18.00 – Trupp träning 17 Lila, Mälarhöjdens skola

Lördag 10.00 – 11.00 – Trupp träning 17 Turkos, Herrängens skola

Lördag 12.00 – 13.00 – Trupp träning 16/17 Orange, Johan Skytteskolan

Söndag 11.00-12.00 – Trupp träning 17 Rosa, Hägerstenshamnens skola

Söndag 12.00-13.00 – Trupp träning 17 Gul, Mälarhöjdens skola

Trupp träning 2016

Måndag 17.00 – 18.00 – Trupp träning 16 Orange, Mälarhöjdens skola

Lördag 11.00 – 12.00 – Trupp träning 15/16 Turkos, Herrängens skola

Lördag 12.00 – 13.00 – Trupp träning 16 Gul, Herrängens skola

Lördag 12.00 – 13.00 – Trupp träning 15/16 Blå, Mälarhöjdens skola

Lördag 12.00 – 13.00 – Trupp träning 16/17 Orange, Johan Skytteskolan

Söndag 10.00 – 11.00 – Trupp träning 15/16 Lila, Hägerstenshamnens skola

Söndag 14.00 – 15.00 – Trupp träning 16 Lila, Mälarhöjdens skola

Trupp träning 2015

Tisdag 18.00 – 19.00 – Trupp träning 14/15 Gul, Mälarhöjdens skola

Lördag 11.00 – 12.00 – Trupp träning 15/16 Turkos, Herrängens skola

Lördag 12.00 – 13.00 – Trupp träning 15/16 Blå, Mälarhöjdens skola

Söndag 10.00 – 11.00 – Trupp träning 15/16 Lila, Hägerstenshamnens skola

Söndag 13.00 – 14.00 – Trupp träning 14/15 Orange, Mälarhöjdens skola

Trupp träning Mellanstadiegrupper 2012 – 2014

Måndag 18.00 – 20.00 – Trupp träning 12/14 Metallicgrön, Mälarhöjdens skola

Tisdag 19.00-20.30 – Trupp träning 12/14 Ljusgrön, Mälarhöjdens skola

Lördag 13.00-14.00 – Trupp träning 12/14 Mintgrön, Johan Skyttes skola


SCHEMA CHEERLEADING TRÄNING VÅREN 2024 – Schema för hösten kommer senare

(Uppdaterat 2023-12-03)

Dessa grupper tränar 1-2 gång i veckan. Man kan bara gå i en grupp som är öppen för det födelseår som den aktive har.

Grupperna är fördelade efter födelseår och samtliga grupper är mixade (pojkar/flickor) även om flickorna brukar vara i stor majoritet.

Cheerskolan 2016-2017
söndagar 09.00 – 10.00, 16/17 Lunas, Hägerstensåsens skola

Söndagar 10.00-11.00, 16 Lyras, Hägerstensåsens skola

Cheer träning 2011-2015

Söndag 12.30-14.00, Träning mikrominior 15/16 Plutos, Hägerstensåsens skola

Söndag 11.00-12.30, Träning mikrominior 15 Pixies, Hägerstensåsens skola

Söndag 12.30- 14.00, Träning minimimior 14 Nebulas, Johan Skyttes skola

Söndagar 11.00-12.30, Träning miniminior 12/13 Milkyways, Johan Skyttes skola

Söndag 14.00-16.00, Träning minior 11/13 Venus, Hägerstensåsens skola


Tävlingsförberedande cheer 2009-2016
I de tävlingsförberedande lagen krävs om inget annan nämns minst 1-2 års erfarenhet av gymnastik eller cheerleading från annan verksamhet och provträning kan bli aktuellt.

Moons TF mikrominior 15/16
måndag 17-18.30 Johan Skytte skola
lördag 11.00-12.30 Västertorpshallen

Suns TF mikrominior 15/16
onsdag 17-18.30 Johan Skytte skola
söndag 09.00-10.30 Västertorpshallen

Rockets TF miniminior 13/14
tisdag 16.30-18.30 Västertorpshallen
fredag 16.30-18.30 Västertorpshallen

Spaceships TF miniminior 13/14
måndag 17.00-19.00 Västertorpshallen
fredag 17.00-19.00 Västertorpshallen

Astronauts TF minior 12/13
torsdag 18.30-20.30 Johan Skytte skola
söndag 10.00-12.00 Västertorpshallen

Twilight TF minior 12/13
torsdag 18.00-20.00 Johan Skytte skola
söndag 14.00- 16.00 Johan Skytte skola

Pegasus TF minior 09/12
tisdag 19.00-21.00 Hägerstensåsens skola
lördag 13.00-15.00 Västertorpshallen

För övriga tävlingsgrupper finns det krav på förkunskaper. Önskar man börja i en sådan grupp tar man kontakt med vår cheersektion, cheer@solgf.se.


SCHEMA TRUPP TÄVLING UTAN FÖRKUNSKAPSKRAV VÅREN 2024 – Schema för hösten kommer senare

(Uppdaterat 2023-12-03)

Dessa grupper tränar 2-3 gånger i veckan. Man kan bara gå i en grupp som är öppen för det födelseår som den aktive har.

Inom truppgymnastik tränar och tävlar man i matta/tumbling, hopp/trampett och fristående (ett dansprogram som hela truppen utför).

Grupperna är fördelade efter födelseår och samtliga grupper är mixade (pojkar/flickor) även om flickorna brukar vara i stor majoritet.

GRUNDTRUPPERNA
I grundtrupperna tränar vi på gymnastikens grundläggande övningar & ordförråd, att vänta på sin tur, strömma och tävla för första gången.

Grundtruppen 1 (födda 2016)
onsdag 17.00 – 18.30 Mälarhöjdens skola sal A
lördagar 12.00 – 13.30 Hägerstensåsens skola

Grundtruppen 2 Grön (födda 2015)
onsdag 18.30 – 20.00 Mälarhöjdens skola
lördagar 10.30 – 12.00 i Hägerstensåsens skola

Grundtruppen 2 Gul (födda 2015)
onsdagar 17.00 – 18.30 Mälarhöjdens skola
lördagar 09.00 – 10.30 Hägerstensåsens skola

MINI-MINIORTRUPPERNA GRÖN & GUL
I Mini-miniortrupperna ska de aktiva ha intresse för gymnastik och överseende med att alla tränar på sin nivå. Här satsar vi på att bygga ordentliga grunder så gymnasterna blir förberedda för mer avancerade övningar.

Mini-Miniortruppen 1 Grön (födda 2014)
tisdag 18.00 – 19.30 Johan Skytte skola
lördag 13.00-15.00 Mälarhöjdshallen

Mini-Miniortruppen 2 Grön (födda 2013)
tisdag 18.00-20.00 Mälarhöjdens skola
torsdag 19.00-20.30 Hägerstenshamnens skola
söndag 09.00-11.00 Mälarhöjdshallen


MINIORTRUPPERNA GRÖN & GUL
I miniortrupperna ska de aktiva ha intresse för gymnastik och överseende med att alla tränar på sin nivå. Här satsar vi på att bygga ordentliga grunder så gymnasterna blir förberedda för mer avancerade övningar.

Miniortruppen 1 Gul (födda 2012)
onsdag 16.00-18.30 Brännkyrkahallen
torsdag 19.30-21.00 Mälarhöjdens skola
lördag 11.00-13.00 Mälarhöjdshallen

Miniortruppen 2 grön (2011)
måndag 16.00 – 18.30 Brännkyrkahallen
onsdag 19.30 – 21.00 Mälarhöjdens skola
lördag 09.00-11.00 Mälarhöjdshallen

Miniortruppen 2 Gul (födda 2011)
måndag 19.30 – 21.00 Mälarhöjdens skola
onsdag 18.30 – 21.00 Brännkyrkahallen
söndag 19.00 – 21.30 Mälarhöjdshallen


SCHEMA TÄVLINGSGRUPPER MED FÖRKUNSKAPSKRAV

För övriga tävlingsgrupper finns det krav på förkunskaper Önskar man börja i en sådan grupp tar man kontakt med vår truppsektion trupp@solgf.se

Mini-Miniortruppen 1 Röd (födda 2014)
måndagar 18.00-19.30 i Mälarhöjdens skola
tisdag 18.00-19.00 Johan Skytte skola
söndag 09.00-11.00 Mälarhöjdshallen

Mini-Miniortruppen 1 Svart (födda 2014)
måndag 16.30-17.30 Hägerstenshamnens skola
torsdag 18.30-20.00 Mälarhöjdens skola
söndag 09.00-11.00 Mälarhöjdshallen

Mini-Minior 2 Röd (födda 2013)
måndag 16.00-18.30 Bränkyrkahallen
torsdag 17.00-18.30 Mälarhöjdens skola
söndag 13.30-16.00 Mälarhöjdshallen

Mini-Minior 2 Svart (födda 2013)
måndag 17.30-19.00 Hägerstenhamnens skola
onsdag 16.00-18.30 Bränkyrkahallen
Söndag 11.00 – 13.30 Mälarhöjdshallen

Miniortruppen 1 Röd (födda 2012)
måndag 16.00-18.30 Brännkyrkahallen
torsdag 18.00-19.30 Mälarhöjdens skola
lördag 15.00 – 18.00 Mälarhöjdshallen

Miniortruppen 1 Svart (födda 2012)
tisdag 19.00-21.00 Johan Skytte skola
onsdag 16.00 – 18.30 Brännkyrkahallen
lördag 15.00 – 18.00 Mälarhödjshallen

Miniortruppen 2 Svart (födda 2011)
tisdag 19.00-21.00 Brännkyrkahallen
onsdag 18.30 – 21.00 Bränkyrkahallen
fredag 16.00-19.00 Mälarhöjdshallen (jämna veckor)
fredag 19.00-21.30 Mälarhöjdshallen (ojämna veckor